Dorlion Dent

Pedodonti

Pedodonti, 0-12 yaş çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı biçimde korunması ve tedavisi ile ilgilenen anabilim dalıdır. Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, bebeklik çağından itibaren ağız, diş ve çene gelişimini izleyerek olası problemlerin önüne geçmek için koruyucu önlemler ve tedaviler sunar. Çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen pedodontinin birinci amacı sorunların kaynağını belirlemek ve engelleyecek önlemleri ebeveynlerin işbirliği ile ele almaktır. Bu amaç doğrultusunda uygulanan prosedürlere koruyucu diş hekimliği denilmektedir. Koruyucu diş hekimliği, dişlerin düzenli olarak kontrol edilmesi, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve doğru ağız bakım metotlarının uygulanmasını kapsar. 

Pedodontist Kimdir ?

Pedodontist, çocuk diş hekimliği uzmanlarına denilmektedir. Pedodontistler 5 yıllık diş hekimliği eğitimine takiben 4 yıl bu alanda doktora yaparak uzmanlaşmış kişilerdir. Çocuk davranışlarını yönlendirme konusunda uzmanlaşmış bir pedodontist tarafından yapılacak olan ilk diş muayenesi ile çocuğunuzun ileride oluşabilecek travmatik deneyimlerinin önüne geçilmiş olur.

Çocuk Diş Hekimi Neye Bakar ?
 • Koruyucu diş tedavileri

 • Çocuklarda ağız hijyeni eğitimi ve beslenme

 • Süt ve daimi dişlerin restoratif tedavileri

 • Dental travma tedavileri 

 • Yer tutucu uygulamaları

 • Koruyucu ortodontik tedaviler

 • Süt dişi çekimleri

 • Endodontik tedaviler

 • Parmak emme, tırnak yeme gibi kötü ağız alışkanlıklarının tedavisi

 • Gelişimini tamamlamış daimi dişlerin tedavisi

 • Flor uygulamaları 

 • Fissür örtücü uygulaması

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Nedir ?

Çocuk diş hekimliğinin amacı, gelecekte oluşabilecek diş sorunlarını engelleyecek önlemler almaktır. Bu doğrultuda uygulanan işlemlere Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları denir. Çocuğun gelecekte oluşabilecek diş çürüklerinin engellenmesi için de ailesinin ağız-diş ve beslenme konusunda eğitilmesi oldukça önemlidir.

Yer Tutucu Uygulamalar

Yer tutucu uygulamalar, süt dişlerinin erken kaybı durumunda, daimi dişlerin ağız içinde doğru bir şekilde konumlanmalarını sağlar. Sabit ve hareketli yer tutucular ile süt dişlerinin erken kaybı durumunda daimi dişler korumaya alınır.

İlk Çocuk Diş Hekimine Ne Zaman Gidilmeli ?

İlk süt dişleri yaklaşık 6. ayda sürmeye başlar ve toplam 20 adet olan süt dişleri 2,5 yaş civarında tamamlanır. İlk diş çıktıktan sonra, 6 ay-1 yaş arasında pedodontik muayenenin yapılması gerekir. Bu sayede biberon veya emzirme çürüğü gibi problemlerin önüne geçilmiş olur. İlk diş muayenesi bebeğin beslenmesi hakkında öneriler ve diş sağlığını korumak için alınacak önlemler açısından oldukça önemlidir.

İletişim Bilgileri

Kırmızı Toprak Mah. Vali Ali Fuat Güven Cad. No:26 Odunpazarı/Eskişehir

Haritada Göster
Bizi Sosyal Medyadan Takip Et

Güncel haberler için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 09.00-21.30

Cumartesi 09.00-21.30

Pazar 10.00-18.00

Dorlion Dent
RANDEVU AL
WHATSAPP