Dorlion Dent

Ortodonti

Ortodonti, uyumsuz ve çapraşık dişlerin teşhis ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti küçük çocukların çene gelişimi için dişlerinin doğru konumlanmasına yardımcı olur. Yetişkinlerde ise var olan çapraşık dişlerin ve kapanış bozukluğunun düzeltilmesini sağlar. Doğuştan ya da sonradan oluşan diş ve çene bozukluklarını tedavi eden ortodonti, çeşitli diş hekimliği branşları ile ortak çalışmalar yapar. Ortodonti ile daha sağlıklı bir ağız yapısına ve estetik görünen dişlere sahip olursunuz. 

Ortodontik Tedaviler Kimler Tarafından Yapılır ?

Ortodonti, 5 yıllık diş hekimliği eğitimini takiben, ortodontik bozukluklar ve tedavileri üzerine uzmanlık eğitimi almış kişiler tarafından yapılır.

Neden Ortodontik Tedavi Olmalıyız ?

Ortodontik tedaviye genellikle estetik nedenlerden dolayı başlanır. Ancak diş çapraşıklığı estetik dışı görünümün yanı sıra birçok problem yaratmaktadır. Kapanış bozuklukları yemek yeme ve konuşma bozukluğuna neden olur. Bunun yanı sıra çapraşık dişlerin ağız hijyenini sağlamak daha zor olduğu için daha kolay çürük oluşur. Ayrıca plak oluşumu dişlerin ara yüzlerinde artarak, diş eti çekilmeleri ile diş eti hastalıklarını meydana getirir. Çene ve dişlerin uyumsuzluğu bazen de dişlerin yer bulamayıp gömülü kalmasına neden olmaktadır. Erken yaşta ortodontik tedavi görmek oluşabilecek çene ve diş hastalıklarının önüne geçer. Aynı zamanda ortodontik tedavi ile kendinizi daha özgüvenli hissedersiniz.

Ortodontik Tedaviler Nasıl Yapılır ?

Ortodontik tedaviler sabit ya da takıp çıkarılabilen çeşitli aparatların dişlerin üzerine veya çene kemiğine takılması ile yapılır. Tedavinin hangi aparat çeşidiyle yapılacağı isteğe göre bağlı değil, tedavinin gereklerine göre belirlenir. 

Hareketli aygıtlar:

Daha çok 7-12 yaş aralığındaki çocuklara, çene gelişimine yardımcı olması ve daimi dişlerin sürmesine rehberlik etmesi için takılır. 

Sabit ortodontik aygıtlar: 

Metal braketler; en sık kullanılan ortodontik aygıtlardır, dişlerin üzerine tek tek yapıştırılır ve aralarından geçen ortodontik teller sayesinde dişleri hareket ettirir. 

Şeffaf braketler; metal braketlerle aynı prensipte çalışan bu braket çeşidi tamamen şeffaf malzemeden üretildiği için dışarıdan bakıldığında daha az belli olur. 

Lingual braketler; dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan bu ortodontik aygıtların en önemli özelliği dışarıdan hiç görülmemesidir.

 

Telsiz Ortodontik Tedaviler

Telsiz ortodontik tedaviler bir seri şeffaf plak kullanılarak diş çarpıklıklarının düzeltilmesi şeklinde uygulanır. Bu plaklar dışarıdan bakıldığında neredeyse görülmez. Bunun yanı sıra sadece yemek yerken ve diş fırçalamak için çıkartılıp bunun dışında sürekli takılır.

Ortodontik Tedaviler Ne Kadar Sürer ?

Ortodontik tedavilerin süresi yapılacak olan tedavinin şekline ve kişiden kişiye göre değişmektedir. Yalnızca diş bozukluklarının tedavisi, dişlerle birlikte çene düzensizlikleri olan bozukların tedavisine oranla daha kısa sürer. Ortodontik tedavilerde yaklaşık 6-24 ay arasında olumlu sonuçlar alınabilir. Tedavi süresinin uzaması ya da azalması tedavi gören kişiye bağlıdır. Tedavi boyunca diş ve diş etlerinin sağlığının korunması, yenilmemesi gereken yiyeceklerden uzak durulması, tedavide uygulanan aparetlerin doğru ve düzgün kullanılması tedavi süresini etkileyen faktörlerdendir.

İletişim Bilgileri

Kırmızı Toprak Mah. Vali Ali Fuat Güven Cad. No:26 Odunpazarı/Eskişehir

Haritada Göster
Bizi Sosyal Medyadan Takip Et

Güncel haberler için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 09.00-21.30

Cumartesi 09.00-21.30

Pazar 10.00-18.00

Dorlion Dent
RANDEVU AL
WHATSAPP