Dorlion Dent

Diş Protezi

Diş protezi, eksik dişlerin yerini doldurmak için kişiye özel olarak üretilen yapay dişlerdir. Bir veya birden fazla diş boşluğunda uygulanabilen diş protezleri ile hastanın çiğneme fonksiyonları iyileştirilir. Diş protezleri sayesinde hasta rahatlıkla yemek yiyebilir ve konuşabilir. Bunun yanı sıra diş protezleri hastanın bozulan estetik dışı görünümünü de iyileştirir. Diş protezleri kişinin yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Diş Protez Çeşitleri

Hastanın diş kaybı durumunda çiğneme, konuşma fonksiyonlarını ve estetik görünümünü geri kazandırmak için uygulanan diş protezleri 4 gruba ayrılır;

  • Sabit protezler

  • Hareketli protezler

  • İmplant üstü protezler

  • Çene-yüz protezleri

 

Sabit Protezler

Ağız içerisindeki kaybedilen dişlerin tamamlanması amacıyla uygulanan kronlar, köprüler ya da implantlar gibi çıkarılamayan diş restorasyonlarının genel adına sabit protez denir. Diş boşluklarında yaygın bir şekilde kullanılan sabit protezler, takılıp çıkarılabilen hareketli protezlerin aksine yalnızca diş hekimleri tarafından takılıp çıkarılabilirler. 

Hareketli Protezler

Hareketli protezler, dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalara uygulanabilen ve hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protez türüdür. Kullanım sırasında tutucular yardımıyla ağızda var olan dişlerden destek alınır. Hareketli protezler kullanılırken dişlerin dengesini koruması açısından çenenin her iki tarafında da tutucu elemanları olması gerekir. Bu nedenle çenenin üst kısmı olan damakta ve alt çenede ön dişlerin arka kısmında iki tarafı bağlayan ana parçası vardır. Hareketli protezleri kullanırken hijyene dikkat etmek ağızda var olan dişleri koruyabilmek için son derece önemlidir.

İmplant Üstü Protezler

Bir veya tam diş eksikliği implant üstü protezler ile çözülebilmektedir. İmplant üstü protezler hem sabit hem de hareketli olarak hazırlanabiliyor. Ağız içerisinde hiç dişi olmayanlara uygulanan hareketli protezler, total protezlere benzerlik gösteren türüdür. Sabit hazırlanan implant üstü protezler ise bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlardır.

 

İletişim Bilgileri

Kırmızı Toprak Mah. Vali Ali Fuat Güven Cad. No:26 Odunpazarı/Eskişehir

Haritada Göster
Bizi Sosyal Medyadan Takip Et

Güncel haberler için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 09.00-21.30

Cumartesi 09.00-21.30

Pazar 10.00-18.00

Dorlion Dent
RANDEVU AL
WHATSAPP